Na teritoriji Bosne i Hercegovine od 15. novembra do 15. aprila zakonski je obavezno posjedovanje i korištenje zimske opreme za motorna vozila, bez obzira na vremenske uvjete, potvrđeno je Feni iz Bosanskohercegovačkog auto-moto kluba (BIHAMK).
Postoje dva zakonski važeća Pravilnika sa suprotnim odredbama o zimskoj opremi. Sve dok se ne izvrši izmjena i usaglašavanje postojećih pravilnika, a prema uputi Ministarstva komunikacija i prometa BiH Sektora za transport, pod zimskom opremom podrazumijevaju se: pneumatici sa zimskim profilom na svim točkovima (dubina gazećeg sloja minimalno 4mm) ili pneumatici sa ljetnim profilom (dubina gazećeg sloja minimalno 4mm) i u priboru odgovarajući lanci koji se postavljaju na pogonskim točkovima u slučaju zimskih uvjeta, kažu u BIHAMK-u.
Dodaju da se “na vozilima ne smiju postavljati gume s ekserima”.
Dodatno za teretna vozila i autobuse u zimsku opremu ubraja se lopata i vreća pijeska.
Iz BIHAMK-a napominju da “kazna za neposjedovanje obavezne i zimske opreme iznosi 40 KM”.
Prije zimske sezone na automobilu je potrebno provjeriti imaju li gume dovoljnu dubinu profila i da li je pritisak zraka u gumama odgovarajući. Potrebno je provjeriti i stanje motornog ulja i rashladne tekućine (antifriza i sl.), te stanje akumulatora, kao i kablova. Tekućinu za pranje vjetrobrana treba obogatiti tekućinom protiv zamrzavanja da ne bi došlo do oštećenja njenog rezervara ili električne pumpe.
Potrebno je provjeriti u kakvom su stanju metlice brisača i drugi uređaji koji omogućavaju normalnu vidljivost iz vozila. Potrebno je podmazati sistem za vješanje i dijelove šasije, sajle mehanizma ručne kočnice. Da ne bi zaledile, potrebno je podmazati i brave vrata i prtljažnika.
Jednom mjesečno, potrebno je dodati i sredstvo za odmrzavanje u rezervoar za gorivo kako bi spriječili zamrzavanje vlage i blokiranje cjevovoda za gorivo.
Tokom protekle zimske sezone u periodu korištenja obavezne zimske opreme (15. novembar 2016. do 15. april 2017.) BIHAMK je imao oko 33.000 intervencija pomoći na cesti, što intervencija mehaničara, što prijevoza.
Najčešći kvarovi bili su na sistemu za paljenje vozila, rashladnom sistemu, električnim instalacijama, a takođe zbog izuzetno niskih temperatura veliki broj intervencija se odnosio i na sistem za dovod goriva, kazali su Feni iz BIHAMK-a.
FENA