Kultura

FOTO: Održavanjem 12. Smotre folklora u Karauli obilježeno i 83 godine postojanja KUD Karaula

U organizaciji Kulturno-umjetničkog društva „Karaula“ u Karauli je 15.07.2017. godine organizovana tradicionalna manifestacija obilježavanja čak 83 godine postojanja društva i „12. smotra folklora“.

Od  davne 1934. godine mnogo toga se promijenilo, ali ono što je kontinuirano jeste da društvo godinama okuplja mnogobrojne ljude različitih interesa, godina, područja obrazovanja, ali jedinstvenog zajedničkog nazivnika-ljubavi prema folkloru. Od „Gajreta“ do „Sloge“, od “Ferzije Karalića” do današnjeg KUD „Karaula“, uz određene prekide i mnogobrojne poteškoće u radu, ova grupa entuzijasta i dragocjenih čuvara tradicionalnih vrijednosti uspjela je sačuvati od zaborava autentične kulturno-društvene značajke ovoga kraja.

Obilježavanjem ove manifestacije organizatori imaju namjeru promovisati i popularizirati dugogodišnje kulturne, duhovne i tradicijske vrijednosti. Ispred Organizacionog odbora KUD „Karaula“, prisutnima se obratio predsjednik Skupštine KUD „Karaula“, gosp. Eminudin Kazija, istakavši da folklor i danas igra značajnu ulogu u kulturnom životu društvenih zajednica.

Na putu baštinjenja kulturnog naslijeđa, već dugi niz godina, ogromne napore i težnje KUD „Karaula“ da sačuvaju prepoznatljiv identitet, prepoznali su Vlada SBK/KSB i Općina Travnik, dugogodišnji partneri u izgradnji jedinstvenog i pozitivnog imidža mjesta koje uvažava i njeguje svoje tradicionalne vrijednosti, stoga se prisutnima obratio i načelnik Općine Travnik, gosp. Admir Hadžiemrić, te proglasio 12. smotru folklora otvorenom.

Organizovanjem mnogobrojnih smotri folklora i putujući svijetom, istinski zaljubljenici tradicionalnih vrijednosti naše domovine ne dozvoljavaju da bogata riznica nacionalne kulture i umjetničke baštine živi samo u muzeju.  Folklor itekako živi i danas, a sudeći prema broju kulturno-umjetničkih društava koja djeluju u Bosni i Hercegovini, živjet će još dugo godina. Upravo jedan takav, jedinstven, veoma važan i cijenjen primjer dugogodišnje ljubavi prema tradiciji ponikao je na ovim prostorima. Jedno od najstarijih kulturno-umjetničkih društava u Bosni i Hercegovini, već 83 godine djeluje u pravcu osvješćivanja, omasovljenja i očuvanja tradicionalnih vrijednosti naše domovine, te danas, KUD „Karaula“ broji preko 200 aktivnih članova raspoređenih u folklornu, muzičku i ritmičku sekciju.

Mnogobrojni posjetitelji i ljubitelji folklorne umjetnosti, imali su priliku uživati u nastupima sedam kulturno-umjetničkih društava iz BiH, koja su prezentirala različite tradicionalne plesove. KUD „Karaula“ iz Travnika, KUD „Borac“ iz Travnika, KUD „Nakib Abdagić-Kiban“ iz Donjeg Vakufa, KUD „Bosanski sevdah-Kraševo“ iz Tešnja, KUD „Turbe“ iz Travnika, KUD „Mladost-Višnjevo“ iz Travnika i KUD „Blagaj“ iz Mostara  sinoć su priuštili svim prisutnim noć za pamćenje.

Kulturno-umjetnička društva su vrlo često  nositelji kulturnih događanja, a njihov doprinos kulturnoj sceni je neprocjenjiv, te su pod svoje okrilje prihvatili mnogobrojne mlade ljude, koji su danas najbolji ambasadori i zaštitnici tradicionalnih vrijednosti svoje zemlje. Pored toga što im je njegovanje i očuvanje bosanskohercegovačke tradicijske kulture prioritetan zadatak, oni također odgajaju i edukuju mlade ljude o kulturno-umjetničkoj ostavštini naših predaka, te samim tim prenose vještine i znanja novim naraštajima.

Iza njih je mnogo nastupa, putovanja i druženja. Iza njih je također mnogo mukotrpnog rada, proba, odricanja i uvježbavanja kako bi to sve izgledalo savršeno na sceni, ali oni to sve rade s osmijehom i pjesmom. Glavni pokretač je ljubav. Ljubav prema tradiciji. Ljubav prema svojoj domovini. Ljubav prema plesu i pjesmi.

Čuvari autentičnih narodnih običaja, hrabro i odvažno raznovrsnim koreografijama, tradicionalnim nošnjama, preciznim i uvježbanim pokretom,  svoju publiku vode na nezaboravna putovanja širom naše domovineFolklor kao jedan od najvidljivijih modela javnog iskazivanja kulture, zapravo aktivno doprinosi očuvanju tradicionalnih autohtonih vrijednosti, njeguje kulturu plesa, pjevanja, jezika, nošnji i običaja  kraja.

Kroz igru i pjesmu, interaktivan hobi, njegovanjem narodne tradicije uveliko utiču na očuvanje integriteta i identiteta svog naroda.

Folklor kao umjetnost, od davnina se prenosi generacijski, živi u narodu i doslovno slikovito predstavlja duhovnu i kulturnu prošlost jednog naroda. Živopisan i zanimljiv, neprolazne vrijednosti, poput jezika i pisma, folklor je  utkan u svakom segmentu društvene zajednice. Najdinamičniji je čuvar kolektivne memorije jednog naroda. Kao jedinstveno, nematerijalno i kulturno blago, njegovano i sačuvano kroz mnogobrojne historijske tokove, folklor danas posebno ima veoma važnu i neizostavnu društvenu ulogu i da  povezuje različite kulture i narode. Bosna i Hercegovina je zajednica svih naroda, tradicija i kultura i kao takva predstavlja važnu i interesantnu riznicu kulturno-umjetničkih tradicionalnih vrijednosti.

Stoga je veoma važno od zaborava sačuvati ovaj vrijedni i jedinstveni oblik narodne umjetnost.

Tekst/Photo: Aldijana Dizdar

error: Nije dozvoljeno kopiranje i prenošenje sadržaja!