Aktuelno

Heroji koji besplatno liječe: Mnogi travnički ljekari pomažu u Srebrenici i drugim mjestima na volonterskoj osnovi

Još od 1996. godine, kada su hrabri pojedinci odlučili donijeti nadu najugroženijima, započeta je misija koja će prerasti u Medicinsku asocijaciju BIMA. Iako je organizacija formalno osnovana 1998. godine, njen duh humanosti i solidarnosti prisutan je od samih početaka. BIMA je od tada neprekidno posvećena pružanju medicinske i humanitarne pomoći povratnicima i ranjivim zajednicama širom Bosne i Hercegovine.

Kroz 102 humanitarne akcije, volonteri BIMA-e stizali su do najudaljenijih mjesta, uključujući Srebrenicu, Kozarac, Sućesku, Višegrad, Bratunac, Glamoč i mnoge druge zajednice. Njihovo prisustvo nije samo čin medicinske pomoći, već i znak podrške, suosjećanja i nade. Posebno su značajne posjete mjestima poput Srebrenice, gdje se bolna sjećanja prepliću s vjerom u bolje sutra, ili Kozarca, gdje svaki korak BIMA-e predstavlja simbol obnove i zajedništva.

Ono što BIMA čini posebnom jeste i činjenica da su mnogi ljekari koji sudjeluju u njenim aktivnostima upravo iz Travnika. Među njima su:

  • Dr Alisa Islamović Hrnjić
  • Dr Džemil Hrnjić
  • Dr Amela Leko Filipović
  • Dr Mensur Filipović
  • Dr Ekrema Brkić – Omerdić
  • Dr Elida Ademović Prcanović
  • Dr Adnana Ljevaković
  • Dr Drita Mahmutović

Predsjednik udruženja BIMA također dolazi iz Travnika – Hasan Mrkonja (Karaula), što dodatno potvrđuje snažnu povezanost ove humanitarne priče s našim krajem.

Rad BIMA-e daleko nadilazi medicinsku pomoć – ona obnavlja povjerenje u zajednicu, pruža emotivnu podršku i gradi temelje za zdraviju i jaču Bosnu i Hercegovinu. Kroz volonterski angažman, njeni članovi ne samo da pomažu onima kojima je to najpotrebnije, već i promiču vrijednosti solidarnosti, humanosti i bratstva.

Danas, zahvaljujući podršci 821 građanina Sarajeva, BIMA je nominovana za Šestoaprilsku nagradu Grada Sarajeva za 2025. godinu. Ovo priznanje svjedoči o njenom neprocjenjivom doprinosu društvu i potvrđuje da humanost i volonterizam mogu mijenjati živote i zajednice.

Na kraju, podsjetimo se – ono što dajemo drugima ostavlja trag koji traje. BIMA nije samo organizacija, već simbol nade i dokaz da zajedništvo i predanost mogu transformirati budućnost.

Ko spasi jedan život, spasio je čitav svijet.

Travnicki.INFO

error: Nije dozvoljeno kopiranje i prenošenje sadržaja!