Nakon uspješne realizacije projekta geografske zaštite travničkog sira, Općina Travnik pokrenula je inicijativu usmjerenu na očuvanje još jedne autohtone vrste – Travničkog kratkokljunog goluba. Ovaj projekt ima za cilj ne samo zaštitu i očuvanje ove jedinstvene vrste, već i njeno brendiranje kao dijela specifične kulturno-turističke ponude Travnika.
Travnik, grad s dugom tradicijom u uzgoju golubova, smatra se izvorištem Travničkog kratkokljunog goluba, vrste nastale 1950. godine križanjem različitih kratkokljunih pasmina, među kojima su Praški, Bečki i Berlinski golubovi. Masovni uzgoj započeo je 1965. godine, dok je 1982. godine osnovano društvo za uzgoj golubova koje je postavilo prvi standard ove vrste. Zvaničan standard Travničkog kratkokljunog goluba usvojen je 1992. godine, dok je 2002. godine dobio i europsku verifikaciju.
Jedan od ključnih nositelja ovog projekta je Udruženje za uzgoj i zaštitu sitnih životinja “Tulika”, koje se već godinama aktivno bavi očuvanjem i promocijom Travničkog kratkokljunog goluba. Prema riječima predsjednika udruženja, Hamida Bojića, golubarstvo je u prošlosti bilo neizostavan dio života u Travniku, a gotovo svaka druga kuća u starom dijelu grada imala je svoje golubove.
“Travnik je kroz historiju postao poznat po ovoj iznimnoj vrsti goluba, a kao znak priznanja njegovom značaju, u gradu je podignut i spomenik Travničkom kratkokljunom golubu. Ovaj projekt dodatno će doprinijeti njegovoj zaštiti i promociji”, izjavio je Bojić.
Cilj projekta je dugoročno osigurati opstanak Travničkog kratkokljunog goluba, istovremeno ga ističući kao dio identiteta i kulturne baštine ovog područja. Kroz različite aktivnosti, uključujući edukaciju, promociju i podršku uzgajivačima, planirano je očuvanje ove vrste kao ponosa Travnika i značajnog dijela njegovog kulturnog naslijeđa.