UNIS Energetika Travnik, ključni snabdjevač toplotnom energijom za domaćinstva i javne ustanove u Travniku, prema najavama će od naredne grijne sezone preći na korištenje plina kao glavnog energenta.
Ovu informaciju potvrdio je načelnik Općine Travnik naglasivši kako su ispunjeni ključni preduslovi za ovaj značajan iskorak u modernizaciji sistema daljinskog grijanja.
„Ono što mogu još kazati jeste da su oni dobili koncesiju za plin. To su dobili, i sad će oni ovu godinu i sljedeću raditi na nabavci kotlova na plin. Tako da je od naredne sezone za očekivati prelazak na plin.“, izjavio je načelnik Dautović za Istinomjer.
Prijelazak na plin predstavlja važan korak ne samo sa stanovišta energetske efikasnosti, već i finansijske isplativosti. Plin je, prema procjenama nadležnih, povoljniji energent u odnosu na trenutne izvore, a njegova upotreba smanjuje i zagađenje zraka, što je važan faktor u kontekstu poboljšanja kvaliteta života u gradskim zonama.
Travnicki.INFO











