Pejaković: Učinimo zajedno da Travnik bude ispred svih!
Pejaković: Učinimo zajedno da Travnik bude ispred svih!
Aktuelno

Pejaković: Učinimo zajedno da Travnik bude ispred svih!

SPONZORISANI ČLANAK

  1. Kakve bi ključne promjene učinili u radu načelnika? Kakav bi Vaš pristup bio u upravljanju općinske uprave?

Smatram kako je potreban potpuno drukčiji koncept upravljanja lokalnom politikom. To podrazumijeva prije svega menadžerski pristup koji se zasniva na konkretnim inicijativama i projektima, potpuno korisnički orijentiran prema građanima i poduzetnicima, a ne birokratski pristup kao do sada, koji se zasnivao na raznim i često nepotrebnim birokratskim procedurama od kojih građani i poduzetnici nemaju nikakve koristi. Dakle, na vrh prioriteta se postavlja ekonomija, jer za realizaciju projekata u oblasti infrastrukture, kulture, sporta itd., su neophodna dodatna financijska sredstva. To podrazumijeva fokus na prihodovnu stranu proračuna, odnosno kako osigurati dovoljna financijska sredstva, a ne kao do sada, samo na rashodovnu stranu, kako potrošiti raspoloživa sredstva. Načelnik se mora sustavno baviti pitanjem razvoja. Cilj je kreiranje poticajnog poduzetničkog ambijenta prikladnim ekonomskim politikama i ažurnom, efikasnom, efektivnom i transparentnom upravom. Javna uprava treba biti servis građana i poduzetnika jer oni plaćaju istu. Stoga, kroz projekte informatizacije i edukacije, prije svega u oblastima projektnog menadžmenta, treba podići kvalitetu u radu općinske uprave.

 

  1. Koje ključne infrastrukturne projekte planirate realizirati?

Kvalitetna infrastruktura čini osnovni preduvjet razvoja svake lokalne zajednice. Infrastrukturni projekti će se provoditi na području cijele općine, a sukladno potrebama građana, kroz više njihovog uključivanja jačanjem partnerstva i uloge mjesnih zajednica u lokalnoj politici. Ovdje ću izdvojiti samo dva ključna projekata u gradu, a radi poteškoća u prometu. Prvi, neophodna je izgradnja podzemnog parkinga u centru (ispod zelene pijace) kako bi riješili problem manjka parking mjesta, zaštitile i ovako oskudne zelene površine i omogućilo stanarima besplatan parking ispred svojih zgrada. Također, zbog normalizacije prometa, neophodna je izgradnja kružnih tokovi na Kalibunaru i na istočnom ulazu u grad. Očito kako semafori nisu rješenja jer se suočavamo s prometnim kolapsom, ugrožavanjem sigurnosti pješaka i otežanim priključivanjem na magistralnu cestu sa drugim prometnica (Meljanac, ostatak Kalibunara i sl.).

 

  1. Koje su glavne mjere na području ekonomije s ciljem poticanja razvoja Travnika?

Zadatak općine je kreiranje stimulativne poduzetničke klime s ciljem intenziviranja gospodarskih aktivnosti i privlačenja domaćih i stranih investicija. Ciljne skupine su postojeći poduzetnici kako bi isti ostaliu Travniku i proširili svoju djelatnost, te novi poduzetnici kako bi započeli ili nastavili s poduzetničkim pothvatom u Travniku. Ključne mjere su: uspostava „Travničke razvojne agencije“ (kontinuirano pisanje i apliciranje projekata), donošenje Odluke o oslobađanju plaćanja naknada i pristojbi s ciljem privlačenja investitora (općinska administrativna pristojba, pristojba za istaknutu firmu, priključna pristojba za vodovod i kanalizaciju i sl.), subvencioniranje dijela troška pribavljanja certifikata o kvaliteti (pomoć lokalnim proizvođačima da postanu kompetitivniji na tržištu), potpora start-up biznisu (stavljanja na raspolaganje poslovnih prostora općine na korištenje do 12 mjeseci bez naknade), uspostava nove poduzetničke zone (po prostornom planu uređeno zemljište predviđeno za gospodarsku djelatnosti) i projekti javno-privatnog partnerstva (kroz učešće privatnog sektora unapređivati standard javnih usluga).

 

  1. Koji su konkretni projekti za turizam?

Turizam je nesumnjivo velika razvojna šansa Travnika. Postoji nekoliko mjera za dodatna poboljšanja. Prva, brendiranje i promocija turističkog identiteta Travnika kao atraktivne destinacije. To podrazumijeva intenzivniju suradnju sa turističkom zajednicom s ciljem proširenja informativno-promotivnog sadržaja. Druga, jačanje i profiliranje postojećih i plasman novih turističkih proizvoda. Ključni trenutni turistički proizvodi Travnika su kulturno-povijesni turizam zbog iznimno bogatog kulturno-povijesnog naslijeđa, primarno u gradskom području te zimski turizam, zbog Vlašića. Uz navedeno, Travnik ima potencijala i treba raditi na razvoju novih turističkih proizvoda kao što su aktivni odmor (biciklizam, jahanje, paragliding, pješačenje, planinarenje), izleti i kratki odmor, seoski turizam i sportsko-rekreativni turizam. Također, treba iskoristiti očitu komplementarnost poljoprivrede i turizma kako bi se multiplicirali pozitivni učinci, gdje se autohtoni travnički proizvodi i gastronomska ponuda mogu nuditi kao turistička atrakcija, a istovremeno turizam služiti kao kanal putem kojeg će se plasirati domaći poljoprivredni proizvodi na tržište. Treća, uređenje turističkih lokacija. Izdvojio bih dvije lokacije: Galica i Plava voda. Na Galici je primarno potrebno osigurati urednu opskrbu vodom. Zona „Plava voda“ zahtjeva potpunu revitalizaciju, vodeći računa o specifičnim arhitektonskim i urbanim obilježjima lokacije. Također, već u BiH, a diljem svijeta su postavljeni zip-line sustavi. To je moguće i u kontekstu Plave vode, na način da se spoji sa Starim gradom. To je vrlo zanimljiva atrakcija koja nedostaje Travniku.

 

  1. Planirate li posebne mjere za mlade bračne parove?

Da. Izdvojit ću dva veoma konkretna načina. Prvi je oslobađanje od plaćanja poreza na promet nepokretnosti za mlade. To znači oslobođenje za osobe koje prvi put postaju vlasnici ili suvlasnici nekretnine namijenjene za stanovanje. Ako je osoba u bračnoj zajednici, dodatni uvjet je da bračni partner nije upisan kao vlasnik nekretnine.Zakon o porezu na promet nepokretnosti jena kantonalnoj razini, ali prihod je općinskih proračuna. Jošje 2018. godine pokrenuta inicijativa za oslobađanje plaćanjaporeza na promet nepokretnosti za mlade u Saboru KSB, teopćina Travnik treba podržati i usvojiti ovakvu mjeru. Drugi je sufinanciranje priključaka (elektroenergetskog priključka i priključka za vodu) u prvom objektu namijenjenom za stanovanje mladih bračnih parova. Naravno, uz ovo, moguće je razraditi različite modele subvencioniranja u kontekstu stambenog zbrinjavanja, a za što već postoji više različitih primjera u BiH.

 

  1. Treba li Travnik biti grad i imati poseban statut?

Apsolutno! Travnik ispunjava sve uvjete da bi imao status grada. Osim samo statusa, radi multipliciranja učinaka, neophodan je novi statut utemeljen na načelima konsocijacije koji je u funkciji boljitka svih građana i naroda, ali i preduvjet istinski ravnomjernog razvoja svih dijelova grada. Statutom se trebaju urediti odnosi u gradu Travniku koji će omogućiti političku stabilnost kao uvjet usmjeravanja lokalnih politika na bavljenja ekonomskim problemima. Ovo što se predlaže za Travnik je izvedivo i poželjno, ne samo u Travniku, već i u mnogim drugim općinama i gradovima u BiH, a prije svega u onima koje su još uvijek zadržale multietnički, multikonfesionalni i multikulturalni karakter. Dakle, ne radi se ni o kakvim podjelama, već iznalaženju rješenja za bolji Travnik koji će i dalje biti, kao i do sada, potpuno jedinstven. Kao što sam već više puta ponovio, a i ovdje ću, ukoliko bilo tko pronađe i jednu jedinu riječ u programu „Ispred svih, Travnik“, koji je javno objavljen i dostupan na web stanici i društvenim mrežama, koja zagovara podjelu ili usmjerena protiv bilo kojeg građanina, naroda ili dijela općine Travnik, da ću odustati od kandidature za načelnika općine!Dakle, siguran sam kako su sve ideje u navedenom programu u pravcu izgradnje naprednijeg, modernijeg i razvijenijeg Travnika i u interesu svih žitelja naše lokalne zajednice, neovisno o njihovoj etničkoj, vjerskoj ili drugoj pripadnosti. Zbog toga i pozivam sve građane da pročitaju navedeni program jer sam uvjeren kako je njegova implementacija put prema pokretanju pozitivnih trendova u našem Travniku i izgradnji grada po mjeri svih Travničanki i Travničana.

error: Nije dozvoljeno kopiranje i prenošenje sadržaja!