BH Telecom
Aktuelno

Pune ruke posla: mr. sci. Adela Dobrić na temu ,,Saradnički odnosi i zajednička vizija”

Vođeni željom da našim čitateljima pripremimo određene stručno – tematske sadržaje, otvorili smo rubriku ,,Pune ruke posla”. Iz ugla iskustva mr.sci. Adele Dobrić danas govorimo na temu ,,Saradnički odnosi i zajednička vizija”.

Saradnjom se gradi povjerenje i ostvaruje komunikacija. Ona povećava spremnost pojedinaca da postavljaju pitanja, traže odgovore i pomoć. Saradnjom se stvara osjećaj da smo uključeni i da je to što radimo dio nas. Osjećaj predanosti odgojno-obrazovnom radu podupire osjećaj ponosa. I tako nastaje kvalitetan rad koji je ustvari iskustvo zadovoljavanja potreba kroz odgojo-obrazovnu djelatnost. Razgovori i djelovanja na putu ostvarivanja kvaliteta rada u predškolskim ustanovama moraju biti redovna praksa svih učesnika. To pokazuje da su svi usmjereni ka istom cilju i viziji – kvalitetu.

Evo jedan praktični savjet kako se proces saradnje može uspješno provesti: stvaranje otvorenosti u komunikaciji tako da postajemo osjetljivi jedni za druge čime nastaje međuovisan odnos.

Uz pojam saradnje veže se pojam zajedničke vizije. Bez zajedničke vizije vrtić ili škola predstavljaju mnoštvo nepovezanih dijelova, koji pokušavaju egzistirati sami za sebe, a ne u zajednici koja uči. Zajednička vizija će voditi obrazovnu ustanovu tamo gdje ona hoće i želi stići, osigurat će da bude prepoznatljiva, osigurat će prostor za izgradnju vlastitog profesionalnog imidža i imidža odgajatelja/nastavnika.

U dječjem vrtiću – organizaciji koja uči,

nema paralelnih kolosijeka – svi vozimo istim.

(LJ. M)

Kvalitet međuljudskih odnosa je jedna od osnovnih stvari u životu, u nauci i u struci. Oni ne samo da doprinose zadovoljavanju potreba već i čine život ugodnijim mjestom. Bazirani su na međusobnom poštivanju i mogućnosti jasnog komuniciranja. Iz tog razloga vrlo je bitno znati kako doći do kvaliteta u odnosima. Kvalitetan odnos uključuje sve strane. Obrazovna ustanova i treba biti izgrađena na temeljima dobrih, kvalitetnih, podražavajućih i prihvatajućih odnosa koji su povezani sa filozofijom, vizijom i stilom vođenja u ustanovi. Komunikacija na relaciji direktor – odgajatelj/nastavnik – stručni saradnik – roditelj služi djeci kao model po kojem uče komunicirati. Ako imamo grupu djece/učenika među kojima nema komunikacije, zapitajmo se gdje smo pogriješili.

Stoga na kvalitetnu saradnju i komunikaciju treba obraćati veću pažnju, osvješćivati je, mijenjati i unapređivati, te stalno uticati na podizanje njenog kvaliteta. Kvalitet odnosa ovisi o kvalitetu komunikacije, a opet to direktno utiče na doživljaj sreće pojedinca. Također, sama obrazovna ustanova, ako želi da funkcionira kao kvalitetna, svi sudionici procesa odgojno-obrazovnog rada trebaju međusobno sarađivati, dopunjavati se, potpomagati, uvažavati, što su preduslovi za kvalitetnu komunikaciju, a ona za kvalitetan rad.

Prioritet, temeljni princip i profesionalna obaveza svakog pojedinca je da potiče kvalitetno funkcionisanje tima unutar vrtića. Svako može i mora nešto od svojih osobina, vještina, sposobnosti i znanja da ponudi ili da primi od drugog. Najefikasniji su oni timovi u kojima se cijeni različitost pojedinaca i njihov doprinos, gdje se polazi od snage svakog pojednica kao socijalnog kapitala.

Imamo pune ruke posla ako želimo osigurati takve uslove rada da je moguć otvoreni dijalog i rasprava. Tada će svaki pojedinac biti u mogućnosti da ostvari konceptualni pomak u svijesti, doći će do osvješćivanja postojećeg ponašanja i usmjerit će ga na promjenu. Za konceptualni pomak u svijesti treba vremena i prilika za razmjenjivanje iskustava sa dugim članovima kolektiva.

Mr. sci Adela Dobrić