Na 52. Teatarskom festivalu BiH FEDRA, Bugojno, od 13. do 20. jula, publika je mogla da uživa u kvalitetnim predstavama kroz koje su amaterska pozorišta predstavila sebe i svoj rad, ali i presjek i stanje u amaterskom pozorištu Bosne i Hercegovine.
Kroz programski bogat sadržaj, FEDRA je okupila učesnike i publiku svih uzrasta i dobi, te tako stvorila prostor u kojem se kroz čitavu sedmicu kreirala jedna pozitivna priča o teatru i njegovim zaljubljenicima.
Osam predstava koje je publika ove godine imala priliku gledati u takmičarskom dijelu, a koje su Stručni žiri i Žiri publike razmatrali su: Gradsko pozorište Trebinje „Orkestar Titanik“; Hrvatsko kazalište Travnik, Teatar FEDRA Bugojno „Društvo mrtvih pjesnika“; „FAMILYr“; Omladinsko pozorište Bileća i Dom kulture „Jevto Dedijer“ Bileća „Ožiljci“; Banjalučko studentsko pozorište „Svi smo mi glumci“; Pozorište mladih Tuzle „Ljubav Omera i Merime”; Dramska sekcija JU Katolički školski centar Sv. Franjo, Opća gimnazija Tuzla „Zašto ste probudili svoga muža?“ i Kulturno-umjetničko društvo Adem Alić, Gračanica „Ne mogu da platim! Neću da platim!“.
Svečana dodjela nagrada i proglašenje pobjednika 52. Teatarskog festivala BiH FEDRA upriličena je u na otvorenom, na platou ispred Kulturno-sportskog centra Bugojno. Obratio se i direktor Festivala, Mirza Idrizović, a uručene su i zahvalnice svim sponzorima i partnerima.
Stručni žiri u sastavu: Jelena Kordić Kuret, Slađana Zrnić i Armin Omerović (predsjednik žirija), između ostalih odluka, proglasio je Renatu Ignjić za najbolju glumicu ovogodišnjeg festivala: “Renata Ignjić sa sigurnošću vlada scenom i radnjom u vrlo zahtjevnoj inscenaciji žanra u kojem igra. Cirkuska, klovnovska igra može glumca da odvede u banalnost i površna rješenja. Kod Renate se to nije dogodilo, naprotiv ona djeluje prirodno, tačno, duhovito, vješto i posjeduje talenat za ovakvu vrstu teatra.” – naveli su u obrazloženju odluke.
Osim toga, pohvalu za tehničku realizaciju zvuka dobio je Domagoj Stojak za svoju ulogu u predstavi “FAMILY” Hrvatskog kazališta Travnik, obrazloživši pohvalu riječima: “Domagoj Stojak je izuzetno zahtjevan zadatak obavio profesionalno, tačno, prateći glumačku igru i radnju predstave. Preko stotinu zvučnih promjena on je sproveo bez pojačavanja ili smanjivanja tona, bez greške je predstavi dao udio da ga to čini ravnopravnim partnerom na sceni.”
Najbolja ovogodišnja predstava je predstava “Ožiljci” u izvedbi glumaca Omladinskog pozorišta Bileća i Doma kulture “Jevto Dedijer” Bileća.
Našim Travničanima, dobitnicima ostalih nagrada i kompletnoj ekipi koja je realizirala ovogodišnji festival FEDRA u Bugojnu upućujemo iskrene čestitke.
Travnicki.INFO