Ukoliko BiH želi postati dio Evropske unije morat će harominizirati zakonske propise i usuglasiti ih, na svim nivoima, sa evropskom legislativom, rečeno je, između ostalog, na ekonomskoj konferenciji “Reformska agenda u funkciji poticanja razvoja gospodarstva i novog zapošljavanja”, koja se, u organizaciji Sveučilišta/Univerziteta VITEZ, održava u Vitezu.
– Bez obzira na to što nas pozivaju u EU, oni nam zasigurno neće otvoriti vrata dok ne uradimo harmonizaciju propisa – izjavio je potpredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Bruno Bojić, podsjetivši kako su se, reformskom agendom, vlasti obavezale na unaprjeđenje poslovne klime, konkurentnosti, javnih finansija i vladavine prava, kao i na reforme socijalne zašite, penzionog fonda i javne uprave.
– Oko 60 posto Agende je već usvojeno i trebamo riješiti određene zakonodavne okvire, ali svi znamo kakva je politička kriza u zemlji. Reformska agenda je dobro napisana, ali postavlja se pitanje da li će se ona ispoštovati – rekao je Bojić, ističući da BiH ima stopu nezaposlenosti od 27,6 posto.
Kako je izjavio, administracija mora biti u funkciji privrede, a nužne su i reforme u obrazovanju kako bi se ono uskladilo s potrebama tržišta rada.
– Obrazovanje kadrova ne provodi se na pravi način, jer nije usklađeno s potrebama gospodarstva. Bez dualnog obrazovanja, onako kako je to u svjetskim razmjerima, odnosno poduzetničkih škola i onih s praktičnom nastavom, ne može se mnogo postići – dodao je Bojić.
Profesor na Sveučilištu/Univerzitetu VITEZ, Kadrija Hodžić istakao je kako od zaposlenosti i ekonomskog rasta zavisi i budućnost BiH, te da je Agenda do sada najkompletniji reformski dokument.
– Međutim vrlo je teško reći kako se ona provodi, budući da nemamo mjerila. Imamo akcijske planove, ali ne i kvantitativne indikatore. Zbog toga je i cilj današnje konferencije da ponudimo indikatore koji se tiču rasta GDP-a, produktivnosti i trenda cijena, što su faktori koji će biti izazov za BiH – rekao je Hodžić.
U okviru današnje konferencije, potpisani su ugovori o saradnji između Sveučilišta/Univerziteta VITEZ, Vanjskotrgovinske komore BiH, Udruge poslodavaca iz Viteza i kompanija sa područja Srednje Bosne.
Rektor Sveučilišta Mirko Puljić dodao je kako je cilj napraviti sponu između akademske i poslovne zajednice, kako bi se, obrazovanje uskladilo s potrebama tržišta rada.
FENA/Agencija DAN