BH Telecom
Brucelozom u Srednjobosanskom kantonu zaraženo 45 osoba: Potreban bolji nadzor
photo: ilustracija
Aktuelno

Brucelozom u Srednjobosanskom kantonu zaraženo 45 osoba: Potreban bolji nadzor

Četrdeset pet osoba oboljelo je od bruceloze u Srednjobosanskom kantonu, a kantonalna Vlada zatražila je danas od svih nadležnih institucija da uvedu više discipline i bolji nadzor kada je riječ o kontrolisanju zdravlja, cijepljenju i kretanju stoke.

Ministar zdravstva SBK/KSB Nikola Grubešić rekao je kako se pretpostavlja da je broj oboljelih osoba i veći od službene brojke, s obzirom na to da evidencija ne uključuje pacijente koji su smješteni u bolnice u Zenici i Sarajevu.

Zaključno s ovim mjesecom, imamo 45 registrovanih oboljelih i postoje sumnje da je taj broj veći. To je vrlo veliki broj, ukoliko se zna da smo u 2015. godini imali devet oboljelih, 2016. godine 31 zaraženog, a prošle godine 69 oboljelih – rekao je Grubešić novinarima, dodavši da je najveći broj zaraženih osoba na području Travnika.

Međutim, Grubešić je dodao kako mu je u razgovorima s nadležnim u Zavodu za javno zdravstvo SBK/KSB rečeno da bruceloza u Srednjobosanskom kantonu nema epidemijski karakter te da stručnjaci predviđaju da će razvoj bolesti stagnirati i da će se broj oboljelih smanjiti.

Vlada SBK/KSB zatražila je danas da se obrati veća pažnja kada je riječ o ovoj zaraznoj bolesti, da se naprave registri stada i spriječi nomađenje u ovoj fazi bolesti, te je pozvala stočare da izvrše obavezno cijepljenje životinja.

Ministar poljoprivrede, Salkan Merdžanić, smatra kako situacija u SBK/KSB nije alarmantna, iako je teška na području općine Kiseljak, gdje je proglašeno stanje prirodne nepogode, te je eutanazirano više od stotinu životinja.

U Srednjobosanskom kantonu imamo između 150 i 160 zaraženih grla sitne stoke i pet grla krupne stoke, a najveći broj od toga bilo je u Kiseljaku, i to u jednom stadu. Dakle, želim da kažem da nije alarmantna situacija, osim općine Kiseljak gdje su propisane posebne mjere i data uputstva o daljem postupanju – rekao je Merdžanić.

Na sjednici Vlade mogle su se čuti i tvrdnje da veterinari nisu na adekvatan način kontrolisali zdravlje životinja, da su i stočari izbjegavali kontrole i cijepljenje životinja, ali i da se pojavila informacija da nema dovoljno cjepiva protiv bruceloze.

Sada o prevenciji ne možemo govoriti jer nju je trebalo provoditi prije dva ili tri mjeseca. Tada nisam imao saznanja da vlada nestašica cjepiva, iako se sada izvlači taj argument kada se postavi pitanje zašto životinje nisu cijepljenje – rekao je Merdžanić.

FENA/Agencija DAN

BH Telecom
error: Nije dozvoljeno kopiranje i prenošenje sadržaja!