Arhiva

FOTO: Pripadnici OSBiH postigli izuzetne rezultate na vojnom takmičenju u Marylandu

Pet pripadnika Oružanih snaga BiH primilo je u kasarni “Rajlovac” Oružanih snaga BiH pohvale za izuzetne rezultate koje su ostvarili na vojnom takmičenju „Best Warrior Competition“ u saveznoj američkoj državi Maryland.

To su: poručnik Ivan Krajina, stariji vodnik prve klase Momir Bogosavac, stariji vodnik Davor Marjanović i vojnici Gorana Aleksić i Ermin Hajrić.

– Takmičili smo se iz pet disciplina: fizička provjera, taktička staza, navigacija, marš i pucanje iz puške M16A2 – kazala je Feni Gorana Aleksić.

Nakon što je dobila pohvalu za fizičku provjeru i taktičku stazu, kaže da će joj to iskustvo iz SAD-a koristiti u budućem vojničkom djelovanju u BiH. Također, na takmičenju je bila najbolja u sklekovima, s obzirom  na to da je u dvije minute uradila 75 sklekova.

Ovih pet vojnika u SAD-u provelo je deset dana, među kojima je tri dana trajalo „Best Warrior Competition“.  

–  Ponosni smo na činjenicu da smo ostvarili bolje rezultate od američkih takmičara, koji se za takmičenje pripremaju godinu dana, dok smo mi imali samo nekoliko dana za pripremu na opremi koju inače Oružane snage nemaju u svojim formacijama – istakla je Aleksić.

Svoje prvo iskustvo na vojnom takmičenju u SAD-u doživio je poručnik Ivan Krajina, koji je bio najbolji u gađanju s puškom M16.

– Osim toga, zanimljivo mi je bilo takmičiti se u maršu, odnosno hodnja 12 kilometara pod 15 kilograma teškom opremom. To sam završio za sat i 19 minuta te zauzeo osmo mjesto od 20-ak takmičara – rekao je Feni Krajina.

Stariji vodnik prve klase Momir Bogosavac i stariji vodnik Davor Marjanović zauzeli su treće mjesto u ukupnom plasmanu – hodnja 12 kilometara s 15 kilograma ranac.

Vojnik Ermin Hajrić ostvario je najbolji rezultat na testu fizičke spremnosti i bio je najbolji od svih takmičara u trčanju na dužini od tri kilometra i 200 metara.

Na taktičkoj stazi, gdje se rade vojničke vještine, prva pomoć i slično, sto posto bodova su ostvarili Momir Bogosavac, Davor Marjanović, Gorana Aleksić i Ermin Hajrić, dok je Ivan Krajina osvojio 90 bodova.

Na ovoj stazi nijedan Amerikanac nije uspio postići stopostotni rezultat.

Na takmičenju je učestovalo gotovo 30 takmičara, među kojima su probrani vojnici iz nacionalne garde Marylanda, koja ima oko 7.000 vojnika.

FENA

error: Nije dozvoljeno kopiranje i prenošenje sadržaja!