Hrvatska i Bosna i Hercegovina su međusobno ekonomski izuzetno važni privredni partneri, no siguran sam da postoje šanse za nova podugovaranja i poslove outsourcinga s obje strane, kao i zajednički pristup trećem tržištu. Rekao je to predsjednik Komore Zagreb dr. Zlatan Frӧhlich otvarajući poslovnu konferenciju koja je održana 9. svibnja u okviru posjeta privrednog izaslanstva SBK, u čijem su sastavu bili i predstavnici 12 kompanija iz Viteza, Travnika, Kreševa, Nove Bile i drugih gradova s toga područja. Izaslanstvo je predvodio predsjednik Privredne komore Kantona Srednja Bosna dr. Asim Gradinčić, uz sudjelovanje užeg rukovodstva ove institucije te predsjednika Upravnog odbora Privredne komore Federacije BiH Franje Rajkovića, u svojstvu dužnosnika i generalnog direktora poslovne grupe Ecconomika, jednog od inicijatora ovog susreta, dogovorenog prije dva mjeseca posjetom izaslanstva zagrebačke komore Vitezu.
Ovom prilikom obostrano je iskazano zadovoljstvo uspostavljenom bilateralnom međukomorskom suradnjom koja je, kako je rečeno, dobar temelj za daljnji razvoj privrednih veza dviju zemalja i regija. Poslovnoj konferenciji, između ostalih, prisustvovala je i ambasadorica BiH u Zagrebu Renata Paškalj, ističući je kao dobar primjer u jačanju dobrosusjedskih odnosa. S hrvatske strane, pak, odazvali su joj se predstavnici privrednih i drugih institucija lokalne i regionalne samouprave te 25 kompanija, zainteresiranih za različite oblike saradnje s partnerima iz Srednjobosanskog kantona, ali i BiH u cjelini.
U plenarnom dijelu ove bilateralne poslovne konferencije predočeni su privredni potencijali dviju zemalja u smislu mogućeg razvoja daljnje saradnje, a posebice je istaknuto da je Hrvatska u BiH od 1993. do 2015. godine investirala ukupno 974 miliona eura, što je svrstava na drugo mjesto ukupnih hrvatskih investicija u inozemstvu. S ciljem boljeg upoznavanja, hrvatskim privrednicima tom prigodom predstavljena je i poslovna ponuda Franšiznog centra u Vitezu, te privredni i turistički profil Srednjobosanskog kantona koji, s obzirom na geografski položaj, raznoliku i razvijenu poslovnu infrastrukturu predstavlja vrlo potentno područje u susjednoj državi. Proteže se na nešto više od tri hiljade kvadratnih kilometara, što je 12 posto površine Federacije BiH, teritorijalno je podijeljen na 12 općina s oko 300 hiljada stanovnika, a poznat je po nizu prirodnih resursa i danas sve jačoj industriji.
Sastavni dio konferencije bili su i individualni poslovni razgovori između hrvatskih i preduzetnika Srednjebosanskog kantona koji su posebice iskazali interes za saradnju u sektoru industrije (metalska, drvna, prehrambena), trgovine, turizma i poslovnog obrazovanja. Inače, ukupan hrvatski izvoz na tržište BiH lani je iznosio 1,1 milijardu eura, dok je s tog tržišta uvezeno robe u vrijednosti od 496 milijuna eura.
Travnicki.INFO
Add Comment